Nagroda Pokoju od pokojowych Noblistów

Sharon StoneOd 1999 roku, podczas dorocznego spotkania laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, komisja złożona z noblistów przyznaje Nagrodę Pokoju (Peace Summit Award).  Jest ona wręczana osobom ze świata kultury i rozrywki, które aktywnie działają na rzecz pokoju i zwracają uwagę szerszej publiczności na problemy współczesnego świata. Pomysłodawcą nagrody był Michaił Gorbaczow, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1990 r.

Od 1999 roku, podczas dorocznego spotkania laureatów Pokojowej Nagrody Nobla,  komisja złożona z noblistów przyznaje Nagrodę Pokoju (Peace Summit Award).

Jest ona wręczana osobom ze świata kultury i rozrywki, które aktywnie działają na rzecz pokoju i zwracają uwagę szerszej publiczności na problemy współczesnego świata. Pomysłodawcą nagrody był Michaił Gorbaczow, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1990 r.

W roku 2013 laureatką Nagrody Pokoju została Sharon Stone, uznana aktorka i aktywistka. Nagroda wręczona została na Światowym Szczycie Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla w Warszawie, który odbył się w dniach 21-23 października 2013.

Aktorka otrzymała ją w uznaniu za „działania, które zrodziły solidarność z milionami ludzi walczącymi z tragedią HIV i AIDS i tchnęły w nich nową nadzieję”.

Podczas wcześniejszych Szczytów to prestiżowe wyróżnienie odebrali: Sean Penn, Annie Lennox, Bono, George Clooney, Don Cheadle, Bob Geldof, Roberto Baggio, Peter Gabriel, Cat Stevens oraz Roberto Benigni.

 

Działalność społeczna Sharon Stone

W 1995 roku podczas konferencji prasowej z okazji obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS Sharon Stone poinformowała, że obejmie stanowisko przewodniczącej Kampanii na rzecz Badań nad AIDS, organizowanej przez powołaną do tego celu fundację amfAR. W 1998 roku, kiedy jej kadencja dobiegała końca, Sharon ponownie zadeklarowała swoje wsparcie dla fundacji i ogłosiła, że nie spocznie, dopóki nie uda się wynaleźć skutecznej i bezpiecznej szczepionki przeciw AIDS. Od tamtej pory aktorka nieustannie podróżuje po świecie, bierze udział w spotkaniach i kampaniach, zbiera fundusze na kontynuowanie badań; obecnie pełni też funkcję przewodniczącej działającej przy fundacji Globalnej Kampanii na rzecz Gromadzenia Funduszy. Podczas każdego wystąpienia publicznego niestrudzenie pracuje nad rozbudzeniem świadomości w zakresie AIDS i HIV, wskazuje, jak wielkie zagrożenie dla stabilności ekonomicznej stanowi ta choroba, i podkreśla pilną potrzebę prowadzenia nad nią dalszych badań. Dzięki swojemu zaangażowaniu Sharon zdołała już zebrać na walkę z AIDS setki milionów dolarów.

W 1999 roku Komitet Świadomości AIDS przy Academy of Television Arts & Sciences wręczył Sharon Stone nagrodę Ribbon of Hope za jej wysiłki na rzecz nagłaśniania problemu AIDS oraz za działalność edukacyjną. Rok później Human Rights Campaign uhonorowała ją Humanitarian Award. W 2002 roku aktorka otrzymała wyróżnienie Global Healthcare Conferences Institutes & Medicine Humanitarian Award.

W 1995 roku francuski rząd przyznał jej order Chevalier des Arts et des Lettres, a w 2005 roku wyższy stopień tego odznaczenia i tytuł Commandeur des Arts et des Lettres.

Sharon Stone odebrała również nagrodę Woman of Conscience, do której w 2004 roku wytypował ją Bollywood Committee w uznaniu za wieloletnie niezłomne wspieranie organizacji charytatywnych, zwłaszcza Bridge Fund. W ramach współpracy z tą organizacją Sharon podejmuje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego, ochrony środowiska naturalnego oraz kulturowego dziedzictwa Tybetu.

W roku 2004 organizacja Project Angel Food uhonorowała aktorkę nagrodą Angel za zaangażowanie w misję Project Angel Food i nieustanne wsparcie dla walki z AIDS. Project Angel Food codziennie przygotowuje i dostarcza na terenie całego Los Angeles darmowe, wzmacniające posiłki dla ponad 1600 osób cierpiących na AIDS, nowotwory, chorobę Parkinsona, stwardnienie rozsiane, cukrzycę i inne poważne schorzenia. W tym samym roku Sharon Stone otrzymała także nagrodę Spirit od National Center for Lesbian Rights za zaangażowanie w walkę o prawa gejów i lesbijek. W 2005 roku została uhonorowana prestiżową nagrodą Harvard Humanitarian w uznaniu jej dziesięcioletniej pracy jako orędowniczki badań nad AIDS. W tym samym roku wykorzystała swoją sławę podczas forum ekonomicznego w Szwajcarii, gdzie odwołując się do sumienia uczestników, zebrała w 5 minut milion dolarów na walkę z epidemią malarii w Tanzanii. Od organizacji Redbook otrzymała nagrodę Mothers and Shakers przyznawaną wybitnym kobietom za ich niestrudzone wysiłki na rzecz poprawy sytuacji na świecie.

W 2006 roku jej działalność filantropijna została nagrodzona podczas ceremonii Women’s World Awards przez samego Michaiła Gorbaczowa.

W roku 2007 Sharon otrzymała wyróżnienie Muhammad Ali Humanitarian, przyznawane osobom równie nieugiętym jak Ali w staraniach o wynalezienie lekarstwa na chorobę Parkinsona. Doceniono jej zaangażowanie w walkę przeciwko AIDS i w pracę na rzecz amfAR. W tym samym roku odebrała także nagrody Einstein Spirit i Smart Cookie.

Sharon twierdzi, że jest przede wszystkim matką, aktywistką, a dopiero potem aktorką. Deklaruje, iż będzie nadal starała się wykorzystywać swoją sławę do wspierania inicjatyw humanitarnych na całym świecie. Jej niewyczerpana energia, którą wkłada w te i wiele innych projektów, sprawia, że aktorka nie ustaje w wysiłkach, aby osiągnąć swoje główne cele, do których należy położenie kresu epidemii HIV/AIDS, walka z głodem, zapewnienie dachu nad głową bezdomnym i stworzenie godnych warunków do życia dla wszystkich istot ludzkich.